April 1, 2025
Vår senaste årsrapport där vi berättar om verksamhetsåret 2024. Här finns också bl a läsning om hur vi arbetat med vår klimatprojektportfölj, vilken impact vårt arbete har och hur vår modell för klimatarbetet ser ut.
Förord Henrik Juhlin, VD på ZeroMission
2024 har varit ett år som satt ZeroMissions värderingar, uthållighet och motståndskraft på prov. Sedan 2006 har vi haft förmånen att stötta företag i deras arbete att minska sin klimatpåverkan, stärka sin affär och ta ett större ansvar som leverantörer. Genom åren har vi sett hur de företag som lyckats bäst är de som haft modet att stå fast vid sina långsiktiga hållbarhetsstrategier – även när marknaden förändras.
Under året har vi fortsatt att växa inom klimatberäkningar och klimatstrategier, samtidigt som vi ser en oroande trend där allt färre företag väljer att investera i klimatlösningar utanför den egna värdekedjan. Att bidra till klimatåtgärder utanför den egna verksamheten är en viktig del av att ta ett helhetsansvar för sin klimatpåverkan – och en fråga vi fortsatt kommer att driva framåt. Oavsett vad.
En av årets största utmaningar har varit det mediadrev som uppstod efter Aftonbladets artikelserie om ett av våra projekt i Uganda. Efter omfattande oberoende granskningar, egna besök och intervjuer med projektdeltagare kan vi konstatera att rapporteringen saknar grund och att påståendena är felaktiga. Konsekvenserna har ändå varit stora, både för oss som organisation där vi tvingats ta en del tuffa beslut, och för de människor i Uganda som projektet syftar till att stötta. Samtidigt har vi fått ovärderliga insikter om vikten av transparens, oberoende granskningar och långsiktiga relationer med projektpartners.
Trots utmaningarna tar vi viktiga steg framåt. Vårt nya strategiska partnerskap med EcoOnline ger oss tillgång till en världsledande plattform för klimat- och hållbarhetsrapportering. Tillsammans står vi starkt rustade att hjälpa företag att möta de växande regulatoriska kraven, såsom CSRD, och bidra till ett mer hållbart näringsliv. Vi vet att klimatdata kommer att bli en avgörande konkurrensfördel. Inte bara för stora bolag, utan också för mindre företag som viktiga leverantörer i värdekedjor.
I en tid då klimatutmaningarna är mer akuta än någonsin måste vi våga vara uthålliga. Vi måste våga göra mer än att bara minska vår negativa påverkan – vi ska vara en positiv kraft för omställningen. Vi måste också vara holistiska i vårt arbete, eftersom vi idag överskrider sex av nio planetära gränser. Endast genom att se klimat, biologisk mångfald och social hållbarhet som en helhet kan vi skapa verklig förändring.
Vi vill rikta ett stort tack till våra kunder, partners och kollegor för ert engagemang och för att ni delar vår vision om en mer hållbar värld. Tillsammans fortsätter vi arbetet med att skapa en framtid där företag inte bara gör mindre skada – utan också gör gott.
Läs årsrapporten i sin helhet här.